Saturday, August 9, 2014

Prakticke info o Vietname

Na zaver Vietnamu nezaskodi trochu praktickych informacii pre tych, ktory by tam chceli ist na dovolenku alebo ho len tak precestovat :)


Autobusy

Medzi mestami som sa presuvala autobusmi. Medzi cestovatelmi su oblubene open busy tzn. autobus ma predom urcene zastavky a cestujuci moze nastupit a vystupit kde chce. Den dopredu treba zavolat cestovnej kancelarii, alebo sa zastavit na pobocke a nechat si potvrdit listok. Cestovne kancelarie predavajuce listky su dostupne na kazdom rohu, takze zohnat listok nie je problem. Listky od cestovnych kancelarii su o nieco drahsie ako listky priamo z autobusovej stanice, pretoze v cene je zahrnute vyzdvihnutie z hotela. Je dobre sa popytat, tak v troch cestovkach aka je cena listka, aby ho clovek moc nepreplatil.
Vo Vietname som vyuzivala iba sluzby cestoviek a bola som spokojna. Autobusy su na slusnej urovni, maju klimatizaciu a niektore aj wifi. Cena listka z cestovnej kancelarie obycajne vyjde lepsie ako zhanat vlastnu dopravu a kupovat listkok na stanici. Odhadovane casy prichodu treba brat s rezervou a pripocitat si tak hodinku dve podla dlzky trasy.

Klimatizaciou v autobusoch nesetria, je dobre sa teplo obliect. V autobuse moze byt 20-25 stupnov, co znie vabivo, ale pri vonkajsich teplotach 30-35 je to sok. Pri nocnych autobusoch treba pocitat s tym, ze domaci su hlucni a nevahaju pustit na plne pecky hudbu o 4 rano. A miestnou zvlastnostou je nezastavovanie na toalety aj 5-6 hodin. Kriciaci, nervozny clovek pri soferovi to druhe riesi :)

Sleepers bus

Ak sa clovek ocitne mimo mesta, kde je autobusova stanica kde chodia odkial priamo vyrazaju autobusy, tak treba ist na "autobusovu stanicu" v podstate k operatorovi a pockat si na dalsi autobus, ktory bude prechadzat okolo a bude mat volbe miesto. Operator pravidelne obvolava autobusy a organizuje doplnanie volnych miest.

Vlaky

Vlaky som neskusala, oproti autobusom vyjdu na dvojnasobok a listok treba zhanat dopredu. Od cestovatelov som pocula, ze su na velmi dobrej urovni. Vo Vietname je jeden zeleznicny tah, ktory vedie z Hanoia do Ho chi Min v podstate po pobrezi.

Letecka doprava

Miestna letecka spolocnost je Vietnam airlines, listky sa daju kupit cez cestovne kancelarie alebo online. Vnutrostatnu letecku dopravu som neskusala. Pokial viem, tak lety su caste a medzi dovolenkujucimi oblubene vzhladom k velkosti krajiny.

Typicky vietnamsky dom

Viza

Do Vietnamu je potrebne vybavit si viza dopredu. Pre Slovakov nie su dostupne viza on arrival. K turistickym vizam je potrebny pozyvaci dopis tzv. Letter of aproval, vybavuju ho cestovne kancelarie. Vybavenie trva od 1-4 dni napr. http://cheapvietnamvisa.net/ Za expresne vybavenie si clovek priplati.
Stoji od 8 USD – 30 USD podla pozadovanych viz.

Cela procedura vybavovania listu vyzera tak, ze si clovek najde cestovnu kancelariu online. Vyplni formular s info o vizach, na kolko ich chce a terminy od kedy do kedy. Zaplati a caka na mail. Cestovna kancelaria kontaktuje imigracne, ktore potvrdi, ci clovek moze vstupit do krajiny a posle ziadatelovi pozyvaci dopis mailom. Pozyvaci dopis je potrebne vytlacit a zobrat zo sebou. Na letisku sa zastavi na imigracnom, kde odovzda pas a list, vyplni formular, prida 2 foto, zaplati a do 10 minut ma viza. Info ako to funguje na hraniciach (pozemnych) nemam.

Predlzovanie viz

Cestovne kancelarie viza bez problemov predlzia. Turisticke Viza je mozne predlzit iba raz, a to na taku ist dobu, na aku boli vydane. Najbeznejsie su jedno a trojmesacne. Cena predlzenia pri tridsat dnovych je okolo 30 USD.

Mena

Oficialnou menou su Vietnamske dongy, oznacenie VND. Sucasny kurz je 1 USD = 21000 VND. 1 Euro = 28000 VND. Kurz sa dost hybe aj pri Eure aj pri USD. Bola som vo Vietname 6 tyzdnov, Euro islo az na 29000 VND a naspat kleslo a tiez dolar na 21500 VND.

Najlacnejsi obed aky som kedy mala, toto vsetko za dolar 

Druhou prijimanou menou je dolar. Ceny drahsich veci napr. oblecenie sa dohaduju v dolaroch. Trebat davat pozor na zmeny kurzu pri dohadovani cien a uistit sa, aky kurz bude pouzity alebo rovno platit v dolaroch.

Rozpocet

Najlacnejsie ale stale slusne ubytovanie sa pohybuje od 5 – 9 USD. Rozdiel ceny izby s klimatizaciou a bez klimatizacie je 2-3 USD.
Jedlo na trhu je mozne zohnat od 1 USD. Ceny v restauraciach zacinaju okolo 2 USD. Pite okolo 1 USD.

Najkrajsie ubytovanie v Hoian za 7 USD

Krasna, priestorna izba

Mala voda – 5 000 - 6 000 VND
Velka voda – 10 000 VND
Bageta – 15 000 VND
Ryzove jedlo – 40 000 VND
Masite jedla – od 60 000 VND
Cestovanie autobusom – od 5 USD po 25 USD za sleepers bus
Open busy – od 20 USD
Boomerang bus, ktorym som isla ja, trasa Hanoi – Hoian – 40 USD

Najdrahsou castou su organizovane vylety – Ha Long Bay – od 75 USD, Sapa (trekovanie do miestnej dediny a ubytovanie u domacich) – okolo 13 USD, jednodnovy vylet delta Mekongu – 10 USD

Odporucany rozpocet na den okolo 25 USD. Da sa prezit aj za menej penazi, ale potom si uz clovek ozaj musi strazit kazdy cent.

Vyhlad z restauracie, kde kava je za 2 USD

Casovy harmonogram, ako som presla Vietnam a zhrnutie postov na blogu (treba klikat, niektore su odkazy)
12.6. – 13.6. – Hanoi (2 dni)
14.6. – 16.6 – Ha Long Bay (3 dni)
17.6. – 20.6.  – Sapa (4 dni)
21.6. – Hanoi (1 den)
22.6. – 23.6. – Ninh Binh a Phong Nha (2 dni)
24.6. – 25.6. Hue (2 dni)
26.6. – 27.6 Hue – Da Nang - Hue (2 dni)
28.6. – 11.7. – Hoi An (14 dni)
12.7. – 14.7.  – Da Lat (3 dni)
15.7. – 17.7. – Mui Ne (3 dni)
18.7. – 20.7. – Ho Chi Min (3 dni)
21.7. – 24.7. – Delta Mekongu - My Tho, Ben Tre, Can Tho, Chau Doc (4 dni) 

A ako hovori Starbucks - Pour your heart into it.

No comments:

Post a Comment